Depilació Làser

foto_laserDepilació Làser a Vilanova i la Geltrú

Intentarem Resoldre uns quants dubtes sobre la Depilació progressiva amb llum polsada.  

Que haig de triar Làser o IPL?

El làser és un mètode de foto depilació (foto = llum) polsada

En els nostres 10 anys d’experiència a Balneo hem tingut els diferents sistemes, IPL, Làser de Diode i l’equip actual Fotodepilació Làser (IPL de nova generació)

Actualment fem servir la foto depilació Làser perquè la nostra ubicació tant propera al mar, convida a prendre el sol molts mesos a l’any i acostumem a estar bastant bronzejats, per tant el nostre fototip de pell es més alt, el IPL ens permet treballar sobre diferents fototips de pells i ens dona més seguretat en el que respecta a la protecció de la pell en front a possibles lesions.

Aclarirem una mica de llenguatge tècnic:

IPL, de l’anglès Intense Pulsed Light

Nm = (mil milionèsima part d’un metre) comunament s’utilitza per mesurar la longitud d’ona de la llum

Fototipus és la capacitat de la pell per assimilar la radiació solar. La seva Classificació oscil·la entre I i VI Segons l’escala Fitzpatric dermatòleg de la Universitat de Harvard.

Al principi, els primers equips que van aparèixer de làser oferien més potència que els equips IPL. Mentre que un Làser de Díode per depilació solia aconseguir 800 nm, un IPL treballava entre 400 a 600 nm.

Un làser solia donar millor resposta en pells clares amb pèl fosc gruixut, i menor resposta en pells més fosques amb pèl més clar,

Avui dia s’han ajustat els paràmetres de la foto depilació ( IPL) i podem  treballar sobre diversos foto tipus de pell amb molt bons resultats.

Ara  els equips IPL arriben a aconseguir 1.200 nm i utilitzen filtres de diferents colors, que permeten donar cobertura als diferents tipus de pell i de pèls amb uns grans resultats

Així dons , podem dir que actualment l’equip de IPL actual de Balneo, es mes versàtil a l’hora de treballar en diferents tipus de pells i pels , amb major seguretat i donant uns resultats molt satisfactoris .

Fa mal? 

No, no fa mal, de fet el sistema es pràcticament indolor, malgrat tot la sensibilitat front al dolor varia molt de persona a persona , pel que fa que algunes persones notin certes molèsties , que en algun cas justificaria l’ús de cremes anestèsiques tòpiques locals  en alguna zona en concret. 

Em marxarà tot el pel per sempre?

A Balneo aconseguim reduir entre un  80% a un 90% dels pèls.

Això es degut a que naixem amb un nombre de papil·les germinatives de pèls que al llarg de la nostre vida  i majoritàriament per tema hormonal naixeran i es convertiran en  pels,

Nomes quan son pels els podem eliminar, per això tots aquelles papil·les  germinatives que quedin latents podran sortir com a pels donant un resultat total de la nostra depilació del 80%  al 90% .

Gairebé tothom tindrà un resultat satisfactori si entra dins de uns paràmetres

Tan sols el 2% de les persones no obtenen bons resultats

No són depilables els pèls vermells, o blancs ja que no tenen melanina i aquesta es la substancia que farà de conductora al llarg del pel i fins la papil·la per dur la llum i transformar-la en l’energia  necessària per destruir el pel.

Els resultats són molt personals i depèn de moltes variables,

El mateix tractament amb els mateixos paràmetres en dues persones diferents, poden  donar diferents resultats.

En general, un enorme percentatge de les persones que es fan el tractament noten resultats satisfactoris ven aviat, i això anima acabar el tractament i seguir amb una altra zona i recordar-se de la depilació un  cop l’any per fer un repàs.

Quant dura el tractament?

La durada del tractament dependrà de alguns  factors principals:

· El color de la pell

· Color i gruix de pèl.

Està clarament demostrat que els més ràpids resultats s’aconsegueixen en pells clares amb pèls foscos i gruixuts ja que al tenir major quantitat de melanina aconsegueixen una major absorció de la llum.

· L’edat, el sexe i l’estat hormonal i la zona tractada de la persona tindran bastant a veure amb el numero de sessions necessàries. En cada sessió només s’eliminen aquells pèls que estan en fase anàgena, que contenen la suficient quantitat de melanina per absorbir la llum i amb això, provocar el seu escalfament i destrucció. Periòdicament, fol·licles pilosos que estan en fase de repòs, s’activen i inicien el seu creixement. Les sessions de manteniment tenen per objecte destruir aquests pèls nous.

Que haig de fer abans de la sessio?

No s’ha d’haver exposat al sol o al UVA, entre 10 a 15 dies  abans de la sessió segons el seu fototip de pell o el bronzejada que estigui aquest. En cas d’estar sota tractament farmacològic ha de notificar sempre al terapeuta abans d’iniciar la sessió de fotodepilació. Entre sessió i sessió, pot rasurar la zona amb rasuradora  o crema depilatòria. Mai amb cera, depilació elèctrica o pinces. Si no ha manipulat la zona, el mateix dia de la sessió procedirem al rasurat per evitar que la llum es desviï cap al pèl perifèric, però millor  rasurar 3 dies abans de la sessió per no irritar la pell amb la rasuradora. La setmana prèvia d’evitar l’ús de productes exfoliants (pílings). Consultar prèviament al terapeuta si pot iniciar (o continuar) amb qualsevol tractament sobre la zona a depilar. El dia previst per a la depilació, podrà dutxar-se o rentar-se com de costum, evitant l’aplicació de productes que continguin alcohol o parabens (sobretot en cremes) en les hores prèvies i posteriors a la sessió.

En que consisteix la sessió? 

Abans de realitzar la primera sessió, a Balneo et farem un petit qüestionari per saber si hi ha alguna contraindicació per poder fer-te el tractament, estat de salut, medicació (podria ser foto sensibilitzant) …

Un cop hem informant del procediment signarem el consentiment informat i passarem a cabina, acomodem al client i ens protegim amb ulleres especials tant client com a terapeuta (a fi de no perjudicar als nostres ulls). El terapeuta, triarà els paràmetres a treballar, segons el tipus de pell i de pèl del client i començarem la sessió. Un cop acabada la sessió el terapeuta aplicarà un gel (normalment de àloe vera) per recuperar la pell exposada als efectes de la llum polsada.

La vida d’un pèl es compon de tres fases. Els cicles del pèl passen per 3 fases denominades: anàgena, catàgena i telògena. Però en cada sessió només és possible eliminar aquells pèls que es troben en fase anàgena. Podem afirmar per la nostra experiència que generalment seran necessàries entre 5 i 8 sessions espaiades 5-8 setmanes entre elles per aconseguir la completa eliminació del borrissol indesitjat. El nostre equip compta amb un eficaç sistema de filtres que limita la longitud d’ona de la llum garantint així la innocuïtat del tractament i reduint qualsevol possibilitat de produir grans cremades o dany en els teixits adjacents.

Que són els fototips i quin soc jo?

Com hem dit al principi el fototip, és la capacitat de la pell per assimilar la radiació solar. La seva Classificació oscil·la entre I i VI Segons l’escala Fitzpatric dermatòleg de la Universitat de Harvard

Fototip I: Persones de pell molt pàl·lida, Generalment Pèl-rojos, amb una pell que gairebé sempre es crema, just es bronzejant  i solen patir reaccions fotoal·lèrgiques a exposar-se de manera prolongada  a la llum solar directa.

Fototip II: Persones de pell blanca, sensible i delicada, en general de cabells rossos o clars. Igual que les de fototip I, Tot just es bronzegen, amb reaccions fotoal·lèrgiques en cas d’exposició prolongada al sol.

Fototip III: És el més comú, i correspon a persones amb cabells castanys i pells intermitges, que es posen vermelles primer i es bronzegen després de una gran exposició al sol.

Fototip IV: Pertany a les persones de cabells negres, de pells fosques que es bronzegen amb rapidesa a l’exposar-se al sol directe, normalment meditarranis.

Fototip V: Persones la pell es més fosca  que la del fototip IV. Pells llatines i mulates

Fototip VI: Persones de pell molt fosca (Tradicionalment anomenada “pell negra”),

Es econòmicament Rentable?

Molt, es molt rentable amb diferents sentits, en primer lloc es rentable perquè un cop eliminat el pel no invertiràs mes temps  en depilar-te, amb una mitja de 5 a 8 sessions realitzades en el termini de 1 any, hauràs acabat amb el pèl.

Es rentable perquè comparat amb la depilació a cera que es de las que mes temps et mante depilat, la diferencia de preu per sessió no arriba al 40% mes i el resultat es la eliminació permanent del pel, mentre que amb la cera tornarà a sortir  tot el pèl.

Es igual per dona que per home?

Si, a Balneo Vilanova i la Geltrú depilem a tant a dones com a homes, es cert que hi ha diferencies de la depilació femenina a la masculina.

Les dones solen depilar-se aixelles, engonals, i cames, amb una mitja de 6 sessions per zona segons la edat amb uns resultats molt satisfactoris

Mentre que el home sol depilar-se el pit, esquena i cames i acostuma a necessitar unes 10 sessions per obtenir el resultat satisfactori, això es degut a que l’home produeix mes hormones andrògenes que son les responsables de fer sortir pèl.

Esperem haver aclarir els dubtes sobre la Depilació amb llum polsada.

Si necessiteu més informació estem a la vostra disposició a Balneo Aqua Vilanova i la Geltrú

SI T’INTERESA REBRE INFORMACIÓ SOBRE LA DEPILACIÓ LÀSER DEMANA MÉS INFORMACIÓ

SOL·LICITA INFORMACIÓ

Rate this post